Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YouTube Algoritması Nedir? Nasıl çalışır?
#1
Algoritma Nedir?
Algoritmayı bir problemin çözümü için geliştirilen çözüm aşamaları olarak tanımlayabiliriz. Her sosyal platformun takipçi kitlesini ayakta tutabilmesi için geliştirdiği bir algoritma vardır.
YouTube Algoritması Nedir?


YouTube algoritması, Youtube'un izlenebilirliğini devamlı kılma amacıyla kullandığı algoritmadır.Bu algoritma içerikleri kalitesine göre değil izlenmesine göre değerlendirir.Youtube Algoritması önünüze sevdiğiniz içerikleri çıkarma odaklı çalışır.Burdaki maksat o içeriklerin izlenebilirliği değil youtube'a olan katılımın artmasıdır.Youtube, izleyicilerin videolarla olan etkileşimini tespit etmek için kullanıcıları izleyen bir yapay zeka kullanır. Bu izlemede şunlar kontrol edilir :
-Ne izlerler ne izlemezler -

Videoların izlenme süresi

-oturum süresi

-İzlenilen videolar beğeniliyor mu beğenilmiyor mu ya da ilgilenilmiyor mu

YouTube ilk başlarda içerikleri tıklanma sayısına göre değerlendirirdi. Çoğu içerik üreticisi video kapaklarını ilgi çekici yapıp bu fırsatı kullanmaya başladı. Bunun üzerine 2012' de YouTube, izlenme süresine göre çalışan algoritmaya geçiş yaptı.Bunların sonucunda youtube algoritmasının iki şeye baktığını söyleyebiliriz.
1- Videoların izlenme süresi

2- YouTube'da geçirilen süre

Başta da söylediğim gibi bunların hepsinde asıl maksat Youtube'da geçirilen sürenin artmasıdır.Youtube kendi amacına hizmet edenleri ödüllendirir.Sizin ürettiğiniz içerik ne kadar izleniyosa Youtube'a olan katılımı o kadar arttırır.Eğer bu konuda ilerlemek istiyorsanız bu iki maddeye dikkat etmeniz gerekiyor. YouTube, izleyicilerin beğenebileceği videoları beş farklı yerde görüntüler:Arama, ana sayfa, önerilen videolar, trendler ve abonelikler
Arama
Arama konusunda videoların öne çıkmasındaki en büyük faktör anahtar kelimeler ve ilgi düzeyidir.Kullanıcıların sorgusuyla başlık, açıklama ve içeriğin ne kadar uyuştuğu dikkate alınır.Kanalınıza gelen birinin kanalınızdan en son kaç video izlediği ve bu videoların konusuyla aynı konuda olan videoları en son ne zaman izlediği dikkate alınır.
Ana sayfa ve önerilen videolar
Herkesin youtube'da aynı tarz içeriklerden hoşlanması mümkün değildir.Bu nedenle YouTube Algoritması özel olarak kullanıcıların etkinlik geçmişini analiz edip ona göre videoları öne çıkarır.Daha sonra izleyicilerin bu videolardaki memnuniyet ve etkileşim düzeyini kontrol eder.

Trendler
Popüler videoların yer aldığı trendler kısmında YouTube, görüntülenme oranıyla görüntülenme büyüme oranına göre videoları değerlendirir. Görüntülenmeye bakarken aynı zamanda görüntülenmenin artma oranına da bakar.
Abonelikler

Abonelikler kısmında sıralama ölçüm hızı denen bir ölçüme göre yapılır.Bu kavram bir videonun yayınlandıktan sonra kaç abonenin izlediğidir Ölçüm hızı ne kadar yüksek olursa içerik o kadar üst sıraya çıkar.
Heart
#2
eline saglık faydalı bir konu olmuş


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi