Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medya Manipülasyonu
#1
Medya Manipülasyonu
Oxford İnternet Enstitüsü'nün yeni bir raporuna göre, daha fazla hükümet kamuoyunu manipüle etmek için kullandığından, demokrasiye karşı artan bir tehdit haline geliyor.
Propaganda kullanan siyasi partiler ve hükümetler hakkında yeni bir şey yok, ancak yeni normal, hedefleme ve güçlendirme için güçlü yeni araçlarla küresel ölçekte yayılması kolay toksik mesajlar içeriyor.
Oxford Üniversitesi Hesaplamalı Propaganda Araştırma Projesi'ne göre, kamuoyunu yani hesaplama propagandasını şekillendirmek için algoritma, otomasyon ve büyük veri kullanımı “günlük yaşamın yaygın ve her yerde bulunan bir parçası” haline geliyor.
Üçüncü yıllık raporu için proje, 60-70 ülkede “siber ordu” faaliyetini inceledi. Siber ordu, kamuoyunu manipüle etmek, muhalifleri taciz etmek, siyasi muhaliflere saldırmak veya toplumları diğer şeylerin yanı sıra bölmek amacıyla kutuplaşan mesajlar yaymak için sosyal medyayı kullanan hükümet veya siyasi parti aktörleri için ortak bir terimdir.
Son iki yılda, manipülasyon kampanyaları başlatmak için sosyal medyayı kullanan ülke sayısında %150 artış olduğu gözüküyor.
Mozilla ve Google gibi kuruluşlar, interneti sahte bilgilerden uzak tutmaya yönelik girişimler başlattı. Bireyler bu tür manipülasyonlara karşı mücadeleye katılmak için birkaç adım atabilirler.
Özellikle doğrulanmamış kaynaklardan gelen sosyal medya feed'inizde görünen her içerik parçasına inanmayın.
Bağlantılara dikkatle erişin ve arkadaşınızı onaylarken veya istekleri takip ederken seçici olun.
Çevrimiçi verdiğiniz özel bilgi miktarını sınırlayın. Daha fazla bilgi, siber orduların içeriği uyarlamasını kolaylaştırır.
Bilgilerinizin nasıl kullanıldığını anlamak için kullandığınız sosyal medya uygulamalarının gizlilik politikasını okuyun.
Kendinizi, fikrinizi sallamayı veya nefreti yaymayı amaçlayan içeriği nasıl tespit edeceğiniz ve görmezden geleceğiniz konusunda eğitin.
Büyümenin Sebebi Nedir?
Araştırmacılar, büyümenin bir kısmı, dijital araçlar ve ortaya çıkardıkları siber ordu etkinliğini tanımlamak için daha kesin bir kelime dağarcığı verildiğinde, bu tür manipülasyon kampanyalarını belirleme ve raporlama söz konusu olduğunda gözlemcilerin daha karmaşık hale gelmesiyle ilişkilendirilebilir.
Araştırmacılar, büyümenin bir kısmının, sosyal medyada yeni olan, seçimler sırasında veya yeni bir bilgi kontrolü aracı olarak hesaplama propagandası araçlarını ve tekniklerini deneyen ülkelerden geldiğini söylüyor.
Medyanın Bizi Manipüle Etmek İçin Kullandığı 7 Strateji
Dikkati Başka Yöne Çekme
Dikkat dağıtma stratejisi, kullanıcıların dikkatini önemli konulardan saptırmaktan başka bir şey değildir. Bunu yapmanın bir yolu var, haberleri önemsiz konularla ilgili hikayelerle doldurmaktır. Amaç, insanların zihinlerini dikkat dağıtmak ve meşgul etmektir. Sonuç olarak, insanlar gerçek sorunlarını bir anlığına unutmuş oluyor.
Sorun - Reaksiyon - Çözüm
Bu yöntem siyasette "anket" yapmak ile eşdeğerdir. Yani, nüfusun onları nasıl alacağını değerlendirmek için söylentileri veya fikirleri yayarak nüfusu test etmekten ibarettir. Daha sonra çözmek için bir problem yaratıyor.
Kademecilik
Kademelicilik, insanları sosyal olarak haksız kararları kabul etmelerini sağlayarak manipüle eder.
Örneğin, hedefin büyük bir yüksek profilli şirketin çalışanının %80'ini kovmak olduğunu varsayalım. Medya, şirket hakkında olumsuz haberler eklemeye başlayacaktır: satış düşüşleri, borsa çöküşleri, söylentiler, vb. Yavaş yavaş, farkındalık yaratacak ve insanları "büyük haber'e hazırlamaya başlayacaktır."
İnsanlara Çocuk Gibi Davranmak
Medya halkı ne kadar manipüle etmek isterse, çocuk gibi halkla o kadar fazla konuşur. Şeker kaplı argümanlar, karakterler ve tonlamalar, sanki insanlar gerçeği idare etmek için çok zayıf ya da olgunlaşmamış gibi kullanılır. Amaç aynı zamanda itaatkâr, uysal bir tepkidir. Fikir, insanların yetişkinler gibi eleştirel düşünmelerini engellemektir.
Duygulara Hitap Etmek
Duygusal cazibe, steril, tamamen nesnel olanlardan çok daha güçlüdür. Medya bunu biliyor ve bu yüzden halkın duygularına hitap etmeye çalışıyor. Yine insanları eleştirel düşünmekten alıkoyuyorlar, yani düşüncelerini kontrol etmeye çalışıyorlar.
Halkı Cahil ve Vasat Tutmak
Bazı yerlere göre medya cahil, kültürsüz bir halkı tercih ediyor. Onları bilgiden uzak tutmak onları manipüle etmeyi kolaylaştırdığını iddia ediyor. Bana görede böyle olabilir.
Unutmayın; Bilgi Güçtür.
Kendini Suçlama
Medyanın cehaletimizi cesaretlendirdiği gibi, onlar da bizi talihsizliklerden sorumlu olanların biz olduğuna inandırıyorlar. Medya bize kıt yeteneklerimizin bizi yoksul ve başarısız kılacağını söylüyor. Özünde, kendini kazıyarak kendini suçlama arayışındadırlar ve halkı harekete geçirmekten alıkoyarlar.
Medyada İnsanların Algıları Yönetilirken Kullanılan Yöntemler
Yasal duruma getirmek,
görmezlikten gelmek,
Delil ve kanıtları tahrif etme (kalem üzerinde kalem oynatmak gibi),
Uzman görüşüne başvurma,
Yalan tanık kullanma,
Düşünceleri çoğu kişinin görüşüymüş gibi yansıtmak,
Aynı haberi değişik formatlarda ve değişik alanlarda birbirini destekleyecek şekilde gündeme getirme,
Yaptıklarını abartmak ve olumsuz bir şekilde gösterme.
Medya Manipülasyon Örnekleri
ABD 15. Deniz Seferi Birimi'nden Deniz Piyadeleri Güney Irak'ta Bir Kantinden Su İçeren Iraklı Bir Asker'e Yardım Ediyor.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi