Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Her meslekten fikrim olsun istiyorsan içeri ( 1.bölüm)
#1
Merhaba Arkadaşlar ,
Bugun Bilişim alanında kendi yaptıgım işi, kendimden küçük ve/ya bilgi sahibi olmak isteyen insanları bir nebzede olsa ilerletebilecegim bir seri başlatmak istiyorum.
Bu konuyu acmanın sebebi yaşadıgın bir tecrübeyi o alanda bilgi sahibi olmayan ve kendini geliştirmek isteyen insanlara aşılamak ve püf noktalarını anlatmak diyebilirim.

Belki birisi daha çıkar , benim bilmedigim ve benim gibi gelişmek isteyen insanlara bir umut yolu olur.

BİLGİ İŞLEM NEDİR ?
Bilgi işlem bir firmanın Bilgisayarlar , bilgisayar çevre birimleri(Yazıcı,dock vs..), telefon , sunucu gibi bilişim sektöründe şirketlerin kullanması gereken cihazların
satın alımını ,kurulumunu,envanterini ve cihazlarda yaşanan sorunlarını tespit ederek çözümlemesini saglayan bir iş birimi diyebiliriz kısaca.Bana sorarsanız bir insanda

doktor nasıl yardımcı oluyor ise bizde bilgisayar ve çeşitli cihazların bir nebze doktoruda diyebiliriz.Fakat bazı insanlar için mahalle arası "Bilgisayarcı ,formatcı)

diyende çok oluyor null

BİLGİ İŞLEMDE TEMEL KONULAR VE BİLİNMESİ GEREKENLER ?
Bilgi işlem L1 - L2 gibi içinde bölünüyor.Bir insanın önce emekleme sonra adım atma sonra yürüme gibi aşamaları var ise Bilgi işlemdede aynı şekilde devam ediyor.

BİLGİ İŞLEM L1 - L2 Nedir ?

L1 şirket içerisinde çalışan tüm kullanıcıların cihazarında v.b gibi temel sorunlar yaşadıgında ilk görüştügü kişilerdir.(Uygulama kurulumu,Yeni işe başlayan kişilerin cihazlarının kurulumu ,
bilgisayarlarında yaşanan sorunlar ,Bilgisayar envanter takip gibi.)

L2 Genelde Sunucu server tarafına bakarak arka planda firma içerisinde özel kullanılan uygulamaların çalışmasını ve L1 tarafının yaşadıgı sistemsel sorunlara destek olarak adlandırabiliriz.

BİLGİ İŞLEM ÇALIŞANI NELER BİLMELİDİR ?
Notebook , Desktop ,Printer,Tablet gibi ürün grubu cihazları hem donanımsal bilgileri

Bazı temel uygulamaları (WM Ware ,Active Directory ,Office , Windows ,Antivirüs gibi)


Network , WİFİ ,Firewall Yönetimi

BİLGİ İŞLEM ÇALIŞANI İÇİN BİR TANITIM (Active Directory)
Bana sorarsanız en temel ve mutlaka bilinmesi gereken bir uygulamadır.Peki bu uygulama ne işe yarar ? Aşagıda anlatacagım.
Bir şirketin olmazsa olmazı diyebiliriz.Microsoft aglarında kullanılan ve şirketin cihazlarını şirket içerisinde ve şirket dışarısındaki cihazlar olarak ayıran dizin hizmeti.

Okudugunuz için teşekkür ederim.Seri begenilir ise devamını getirecegim.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi