Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GPU ve APU Nedir? Farkları Nelerdir?
#1
Grafik İşlem Birim (GPU) Nedir?
Geçen yıllar içerisinde CPU'larda birçok ilerleme yaşansa da, bu yongaların bazı dezavantajları hala var. CPU'lar, girdiyi aldıktan sonra işlemleri doğrusal adımlarla gerçekleştirirler. Bununla birlikte grafik işlemede birden çok verinin aynı anda işlenmesi gerekir. Grafik İşlem Birimi (GPU), CPU üzerindeki yükü azaltarak grafik performansını artırır.
GPU Ne İşe Yarar?
GPU'nun paralel yapısı, kendi amacına göre uyarlanmıştır. Bu sayede oyunların ve video yürütmenin ihtiyaç duyduğu saniyedeki milyarlarca hesaplama işlemi karşılanabilir. GPU'lar genellikle ayrı bir kart olarak sunulurlar ve kendi RAM'lerine sahiptirler.
GPU Değiştirilebilir mi?
GPU'lar değiştirilebildiğinden, bu alanda yapacağınız bir yükseltme grafik performansında ciddi bir artış sağlayabilir. Elbette üst düzey performans sunan grafik kartlarının fiyatı da genellikle yüksektir. Yine de oyun oynayabilmek için uygun bir kart bulmak mümkün, kısacası her bütçeye uygun bir seçenek bulabilirsiniz.
APU (Hızlandırılmış İşlem Birimi) Nedir?
Fiziksel boyutları ve üretim maliyetlerini düşürmek isteyen üreticiler, farklı bileşenleri tek bir yongada birleştirmenin yollarını keşfediyorlar. 'Yonga üzerinde sistem' (System-on-Chip / SoC) olarak bilinen bu tasarımda ana elektronik bileşenlerin tamamı, tek bir kalıp (die olarak da bilinir) içerisinde toplanıyor. SoC'ler en çok telefonlarda ve düşük maliyetli bilgi işlem cihazlarında kullanılıyor.

APU Ne İşe Yarar?

SoC'nin atası, Hızlandırılmış İşleme Birimi (APU) idi. Bu birimler, CPU ve GPU'yu bir araya getirerek hem performansı artırıyor, hem de maliyeti düşürüyor. APU'da iki birim birbirine yakın olduğundan CPU'daki yükün bir kısmı GPU ile paylaşılabiliyor. Ancak buna rağmen APU'nun ayrı bir CPU veya GPU kadar hızlı olmadığını söyleyelim. APU'lar, entegre grafik yongalarının bir adım ilerisi olarak düşünülüyor ve uygun fiyatlı bir yükseltme seçeneği olarak değerlendiriliyor.
APU'lar üretici AMD tarafından geliştirilse de, Intel'in de CPU ve GPU'yu bütünleştiren çözümleri var. Buradaki fark, AMD'nin piyasaya bir APU serisi sürerken, Intel ve diğer şirketlerinin bunları kendi ürünleriyle birleştirilmesi.
Heart
#2
eline sağlık güzel bir konu olmuş.
  
 

                       En büyük öğretmenimiz, yaptığımız yanlışlar.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi