Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayarımızı Virüsler’den Nasıl Koruruz? Ne Yapmalıyız?
#1
Exclamation 
Bilgisayar Virüsü Nedir?
Bilgisayara yüklediğimiz program yani yazılımlar yardımcı araçlar olarak kullanmaktayız . Virüsler ise bunlarda bir küçük yazılımlardır fakat küçük olmasına göre bir o kadar çok tehlikeli ve bulaştığı bilgisayar ,tablet, akıllı mobil telefonlara büyük zarar verecek , bulaştığı sistemleri alt üst edecek aynı zamanda önemli dosyaları kilitleyip fidye isteyecek kadar tehlikeli yazılımlardır.

Virüs Nasıl Bulaşır?
Bilgisayarlara Virüsler farklı yollar ile bulaşır , e-posta yolu , programlar içine kodlanarak , zararlı linkler , zararlı kodlar , internet’den indirdiğiniz dosyalar , oyun yüklerken Crackli dosyalar ile , flash bellek ile virüs bulaşma aracıdır.

Virüs Çeşitleri ;
Bilgisayara bulaşan virüsler , Dosya Virüsü , Boot Virüsü , Solucan ve Turuva atları , Adware ve Spyware yazılımlar olarak çeşitlere ayrılmıştır.

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?
Bilgisayarda Hafif Kasmalar Meydana Gelir
Bilgisayarda Aşırı Derece Drop FPS Meydana Gelir
exe dosyaları yani setup programları bilgisayara yüklenemez bir duruma gelir.
Windows Görev Yöneticisi çalışmaz duruma gelir yani , Ctrl +Alt + Delete ile bastığınızda açılmaz dosyaları kilitler.
Sabit Disk alanı kendiliğinde dolmaya başlar , bunun nedeni kendi kendine indirmeler yapabilir ve aynı dosya isimleri ile çift çift atmaya başlayabilir.


Bilgisayarımızı Virüslerden Nasıl Koruruz ?

Lisanslı Anti Virüs Programlarıyla Dosyalarımızı Taratarak Güvenilir olmayan web sitelerinden indirme yapmayınız , Gerekirse sitenin güvenilir olup olmadığını Google Güvenlik Testi ile kontrol ediniz. Program , Oyun gibi programlar için Crack dosyaları son derece tehlikelidir . bunları yüklemeyiniz , mümkün olduğu kadar lisanslı ürünler kullanın. Orjinal Windows İşletim sistemi kullanın Bilgisayarınızda önemli dosyaların mutlaka , Günlük , Haftalık Yedekleri bulunsun bir sistemci olarak Bilgisayarın kendi yedeğini bile almaktayım. Dosyalarınızın bir yedeğini usb flash belleğinizde bulundurun. Şifrelerinizi karışık karakter kombinasyonu ile şifreleyin örnek Tazmanya1905! gibi büyük , küçük , rakam ve Karakter işareti kullanın ve kimse ile paylaşmayın Güvenlik Duvarı kullanın.
Biz Türkler, Bütün Tarihimiz Boyunca Hürriyet Ve İstiklale Timsal Olmuş Bir Milletiz.
ᗰKᗩ
#2
Yararlı bir konu olmus. Günümüzde virüs reklamlarına girip daha sonra bilgilerim çalındı diye siber guclerimiz ile irtibata geçen kişi sayısı maalesef kucumsenemicek kadar çok. Bunun önlemi olarak dediğin gibi lisanslı virüs programları tercih edilmeli onun dışında bilinmeyen kaynaklara kesinlikle dikkat edilmelidir. Eline sağlık yeniden.
#3
eline sağlık bilgilendirici bir konu olmuş .
  
 

                       En büyük öğretmenimiz, yaptığımız yanlışlar.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi